>
Polecane strony
fotografik historia fotografii Nagrywanie filmów aparatem lustrzanką Praktyczna definicja fotografii Fotografia, czyli trwałe utrwalenie obrazu Wybieramy cyfrowy aparat fotograficzny World Press Photo - nagrody Marka Nikkon, jako jedna z najstarszych japońskich marek aparatów Skąd pochodzą najlepsze marki aparatów Bobry sposób na fotografowanie kwiatów Na co zwrócić uwagę w fotografii ślubnej Piękno fotografii ślubnej Pojęcie pastisz w fotografii aparaty fotograficzne Zdjęcia portretowe - warto o nich wiedzieć

Mapa strony

historia fotografii

Jaki był początek fotografii?

Powstała w XIX wieku, który obfitował w różne odkrycia. Do zaistnienia fotografii posłużyły wynalazki,które powstały we wcześniejszym okresie. Podstawowym instrumentem do utrwalania obrazu była camera obscura, wykorzystywana od XIV wieku przez wielu malarzy. To właśnie George Fabricius spostrzegł, że chlorek srebra czernieje pod wpływem promieni słonecznych. Było to w roku 1556. A 1724 roku światłoczułość azotanu srebra zauważył Johann Schulze. Trzy lata później odwzorował pierwszy obraz na emulsji światłoczułej sporządzonej z chlorku srebra na podkładzie z białej kredy.

Jednak to w 1826, bądź też 1827 powstała pierwsza prawdziwa fotografia, a to za sprawą Francuza Josepha-Nicéphore'a Niepcego. Wykorzystał on związki bitumiczne wytwarzane z ropy naftowej( tzw.asfalt syryjski), jako substancję światłoczułą, którą wykonał na wyporelowanej płycie metalowej. Niestety zdjęcie było niedoskonałe.Właściwą datę wynalezienia fotografii, uznajemy rok 1839.Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował na Akademii Francuskiej zdjęcia fotograficzne. Otrzymał je na cieniutkiej warstwie jodku srebra, powstało ono dzięki działaniu pary jodu na wypolerowanej płycie miedzianej, pokrytej srebrem.

Natomiast w tym samym roku angielski uczony William Henry Fox Talbot pracował nad otrzymaniem obrazów tworzonych przez światło. Do tego celu wykorzystał papier powleczony jodkiem srebra, który naświetlał w ciemni optycznej. Wywoływał go za pomocą kwasu galusowego, a w rezultacie otrzymywał obraz negatywowy.

Od tego czasu technika fotografii rozwijała się zaskakująco szybko. Dzisiaj każdy przeciętny człowiek może korzystać z jej dobrodziejstw.Polecamy
Copyright 2010